"BACA" - Agroturystyka
Rudawa 3
57-520 Długopole Zdrój
tel/fax: 074 813-90-97

www.baca.bystrzyca.pl

baca@bystrzyca.pl
rudawabaca@wp.pl

projekt i wykonanie:
panterek.net

Historia Rudawy obejmuje okres od roku 1574, kiedy to pojawiły się pierwsze wzmianki o miejscowości Stollenseifen. Nazwa ewoluowała w czasie, a dopiero od 1945 roku miejscowość figuruje w archiwach jako Rudawa.
Ogromny wpływ na dzieje Rudawy miało jej położenie geograficzne. Od drugiej połowy XVIw. aż po lata 30 XIXw. był to spory ośrodek eksploatacji miedzi i żelaza. Później wieś nabrała charakteru typowo rolniczego. W tamtych czasach miejscowość liczyła ponad 600 mieszkańców w 70 gospodarstwach. W okresie międzywojennym wieś zaczęła pustoszeć, ze względu na pogarszające się warunki do uprawy roli.

Po 1945 roku Rudawa została ponownie zasiedlona, ale trudne warunki naturalne sprawiały, że ludzie przenosili się w stronę sąsiednich Mostowic lub Poniatowa. W latach 70 pozostały tu jedynie 3 gospodarstwa, które zachowały się do dziś. Jednym z nich był ośrodek wypoczynkowy, który wcześniej pełnił funkcję szkoły. Położenie w centrum wsi, oraz wspaniały widok na Góry Orlickie sprawiały, że było to jedno z popularniejszych w okolicy miejsc letniskowych.
BACA znajduje się właśnie w tym budynku. Powstał on w 1886 roku, ale po generalnym remoncie w roku 1981 służy turystom z całej Polski.

BACA usytuowana jest tuż obok pięknego barokowego kościoła z I połowy XVIII w. oraz malowniczej kapliczki, a w okalających ją lasach znaleźć można m.in. ruiny zabytkowej kalwarii, oraz stare zabudowania z XIX wieku.